Chovatelská stanice Pazzda

Jak se k nám dostali naháči...

Sedící čínský chocholatý pes a peruánský naháč

Na podzim roku 1996 rodinná rada rozhodla, že nám doma přece jenom něco chybí a to pejsek. Jelikož jsem alergička, nastal rázem problém. Psy jsem milovala vždy a v rámci možností jsem si je půjčovala na procházky či výcvik u známých či neznámých lidí, ale psa doma jsem nikdy neměla. Rozhodli jsme se tedy pro naháče. Zakoupili jsme časopis Pes přítel člověka a tam jsme našli jediný inzerát na peruánské naháče, kteří se narodili v září. Ihned jsme kontaktovali chovatelku (chovatelská stanice Panky) a na štěňátka se jeli podívat. Živé naháče jsme nikdy předtím neviděli a moc jsme se na ně těšili. Tam nás přivítala maminka štěňátek a také jejich babička. Okamžitě jsme se do peruánů zamilovali. Na výběr tu byly ještě dvě holčičky, obě moc hezké a roztomilé, že jsme pořádně nevěděli, pro kterou se máme rozhodnout. Vybrala jsem si tedy podle krásné hlavy a tmavé masky jednu z nich. Její jméno je Deianeira Panky, pro nás však Dája. Mezi peruány pobíhala také holá fenečka čínského chocholatého psa. Číňánka jsme na vlastní oči viděli také poprvé a bylo nám ihned jasné, že v budoucnu si ho jistě pořídíme.

Dájinka byla opravdu vyjímečně vzorné štěňátko, velmi chápavé a hodné. Okamžitě si každého získala. Nikdy nezlobila a vždycky poslouchala. Vyrostla z ní opravdu dokonalá peruánská dáma. Nikdy bychom nevěřili, kolik lidskosti se v ní skrývá, snad jenom mluvit neumí. Je poslušná a vzorná, můžeme jí vzít kamkoliv a nikde nám neudělá ostudu. Že chodí stále bez vodítka, je naprosto samozřejmé a umí spoustu veselých kousků. Dája byla velmi úspěšná na výstavách a stále nám dělá jenom radost.

V srpnu 1997 jsme na výstavě v Bratislavě poprvé obdivovali štěňátka z B vrhu chovatelské stanice Modrý květ. Na podzim jsme si z této stanice zamluvili holou číňanku a v prosinci se malá roztomilá čínská holčička pro nás narodila, jako jediná holá holka ve vrhu C. V únoru 1998 se tedy stala další členkou naší rodiny. C´China Modrý květ - pro nás ale Čenda - je malá, roztomilá rošťanda, mazlík a miláček celé rodiny, který nemá nikdy špatnou náladu. Je pořád plná energie, umí velmi dobře chodit po zadních a točit se na povel. Je to malý komediant a mistr v lízání čehokoliv. Poslušná je také, hodně se jako štěňátko naučila od Dáji. Dáju, co se týče výstav, rozhodně nezahanbuje, má na svém kontě pěknou řádku titulů.

Další slečnou v naší smečce je Kačenka, pravým jménem Caqueta Illapa Pazzda. Protože měla Dájinka při jejím posledním vrhu velké zdravotní problémy rozhodli jsme se, že už štěňátka mít nebude a nechali jsme si z toho jejího posledního vrhu holčičku, Kačenku, která je pořádně rozmazlována, a které je všechno ihned odpuštěno. Je to chytrá a milá psí holka, veselá a rozpustilá a hodně hodně temperametní. Máme z ní opravdovou radost. A maminka Dája na ní může být pyšná, protože na výstavách se už uvedla více než dobře.

Nejmladší v naší psí smečce je Dareia Shire Pazzda, které doma říkáme Pepinka. Je to holčička z posledního vrhu naší Čendy. Pepinka nebo také Pepíček je číňánek každým coulem. Jsme moc rádi, že jsme se rozhodli si jí nechat. Pepinka svou výstavní kariéru teprve začíná.

A na koho nesmíme zapomenout je krásná puntíkatá peruánská dáma Fantasie Sommerbrise, kterou jsme v roce 2002 importovali společně s Kateřinou Pangrácovou, u které Fanta také bydlí, a které jsme spoluvlastníky. Fanta je krásná a ušlechtilá peruánka zajímavá svou neobvyklou barvou.

Život bez našich holčiček si už vůbec nedokážeme představit. Jsou to pro nás nerozlučné společnice, které mají stejná práva jako ostatní členové rodiny. Samozřejmě, že spí s námi v posteli a pohybují se po celém bytě, jak se jim zrovna zlíbí. Za odměnu neničí nábytek a jsou čistotné. Na dovolené jezdíme jenom s nimi, kam pejskové nesmějí, nejedeme ani my.

Velkou radost mám hlavně z toho, že na naháče nemám alergickou reakci (což samozřejmě nemusí být u všech alergiků stejné). Nebýt jich, asi bychom si pejska nikdy nepořídili. Pevně věříme, že se u nás naše holčičky dožijí ve spokojenosti co nejvyššího věku.

Dája a Čenda se staly zakladatelkami naší chovatelské stanice PAZZDA. Každá jejich březost, porod a následná péče o štěňátka - to jsou pro nás krásné a nezapomenutelné zážitky. Naše holky jsou skvělé matky a o své potomky se starají opravdu vzorně. A my se jim v tom snažíme pomáhat všemi silami. Nejsmutnější je vždy loučení s našimi štěňátky, ale naštěstí zatím všechna našla dobré domovy a milující majitele. Někteří potomci se již úspěšně předvádějí na výstavách.

Do budoucna bychom si přáli především hodně zdraví pro naše fenky a jejich odchovy a hlavně potom hodné a zodpovědné majitele pro naše štěňátka.

NAVRCHOLU.cz